Cantek Hakkında

 

Gıda saklama uzmanı 

Makine Mühendisi Can Hakan Karaca tarafından 1991 yılında ticari hayatına başlayan ve 1996 yılından bu güne adını bir markaya dönüştürerek yoluna devam eden CANTEK, 25. Yılı aşkın tecrübesiyle soğutma sektöründe inovatif hizmetler sunan Türkiye’nin lider kuruluşudur. Kendi sektöründe Türkiye’nin en büyük kapalı alanına sahip Cantek; birbirleriyle uyum içerisinde çalışan atölyelerden oluşan fabrikasıyla bir teknoloji ve mühendislik şirketler topluluğudur.

Türk soğutma sanayinin önde gelen kuruluşlarından biri haline gelmiş olan CANTEK markası, soğuk depolar için soğutucu cihazlar, kapıları, rafları, Led aydınlatma sistemleri soğuk depo kabinleri ve panelleri üretmektedir. Soğuk hava depoları için gerekli tüm ekipmanları kendi üretim tesislerinde hazırlayarak müşterilerinin beğenisine sunan Cantek, tüm soğuk hava deposu ihtiyaçlarının yanı sıra mezbaha tesisleri için tüm gerekli ekipmanların üretimini de kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. 

Geniş servis ağı ve deneyimli kadrosu ile uluslararası alanda profesyonel ürün ve hizmetler sunmaktadır. Her biri kendi konusunda uzman mühendis ve teknik ekibi ile güncel teknolojiyi takip etmekle kalmayıp; etkin AR-GE çalışmalarıyla birçok alanda dünya genelinde ilklere imza atmayı başarmıştır. CANTEK mühendislik geleneğinde, dayanıklılık ve fonksiyonelliğin yanı sıra estetik ve çevre uyumlu öğeleri de üretimini yaptığı mamullerde kullanarak üstün tasarımlar sunmaktadır. CANTEK; dünya soğutma sektörüne en büyük katkısını, geliştirdiği “Soğutma Makinesi Akıllı Kumanda Sistemi” Octosence ”IRS- Intelligent Refrigeration System “ ile yapmıştır. 

“ Enerjini Doğru Kullan“ sloganı ile sunumu yapılan ve soğuk depolarda %72’ye varan enerji tasarrufu sağlayan kontrol sistemi, soğutma sektöründe bir devrim yaratarak yeni bir milat oluşturmuştur. 

Soğutma makinelerinde, enerji tasarrufunun önemine dikkat çekmek amacıyla Cantek; enerjisini en iyi kullanan dünya çapında başarılı sporculara ve bilim insanlarına destek olmuş ve olmaktadır. 

Enerjini doğru kullan 

Cantek ilk olarak; kar leoparı unvanı ile uluslararası üne sahip dağcı Nasuh MAHRUKİ ve Türkiye’nin en deneyimli dağcılarından biri olan Yılmaz SEVGÜL’le 2010 yılında, Everest tırmanışına sponsorluk yapmıştır. Bu iki efsane dağcı, 23 Mayıs 2010, Saat 8.30’da 8.848 metrede dünyanın zirvesinde ekspedisyonunu tamamlayarak, Cantek bayrağını Everest’in zirvesine “enerjini doğru kullan” sloganıyla dikerek Türk bayrağını zirvede dalgalandırmışlardır. İki Türk sporcuyu Everest'in zirvesine taşıyan Cantek; “enerjini doğru kullan” sloganıyla ikinci kez, tek nefeste 120 mt. derinliğe dalan ve 9 Dünya Serbest Dalış Rekoru sahibi Yasemin Dalkılıç'ı okyanusun derinliklerine indirmiştir. Bu dalışın ve tırmanışın hikâyesi birer kitap olarak yayınlandı. Yasemin Dalkılıç’ın “Dünyanın inanılmaz dalışlar” adını verdiği altı bölümden oluşan su altı belgeselinin yapımı 2015 yılından tamamlanmış ve 2016 yılında altı bölüm halinde NTV haber kanalında gösterilmiştir. 

Cantek; 25 yıldan bu yana soğutma sektörünün gelişmesine katkıda bulunan öncü kuruluştur. 

Kurumsal yapısı, uzman ekibi ve sektöründeki geniş bilgi birikimiyle gıdaların sağlıklı muhafazası alanında yenilikçi çözümler üretmektedir. Gıdaların doğala en yakın ortam şartlarında korunması ve ömrünün uzatılması için AR-GE çalışmalarına önem veren Cantek; projelendirme, üretim, montaj ve servis aşamalarının tümünü kapsayan “Anahtar Teslim” soğuk depo ve mezbaha tesisleri için taahhüt hizmetleri vermektedir. Cantek ürünlerini yurt içinde partnerleri, yurt dışında bayileri kanalıyla geniş bir coğrafyaya ulaştırmaktadır. Sektöründe 25. Yılını geride bırakan Cantek, 45’den fazla ülkede soğuk depo ihtiyacı olan tüm yatırımcılara çözüm ortağı olarak, Türk mühendislik ve teknolojisini dünya soğutma piyasasında başarı ile temsil etmektedir. Cantek, 25 yılı aşan mühendislik deneyimini et işleme sektörüne aktararak, et işleme alanlarını sanata dönüştürdü. CANTEK, taahhüt işlerinde sahip olduğu birikimi ile 2006 yılında anahtar teslimi mezbaha ve kırmızı et işleme tesisleri için projelendirme hizmetlerine başlamıştır. 2012 yılından itibaren ise grubun araştırma geliştirme faaliyetlerinden edindiği tecrübe sayesinde mezbaha ekipmanlarının üretimi konusuna yoğunlaşarak imalat ile birlikte taahhüt hizmetlerini de üstlenmiştir. Türkiye’de sunduğu üstün teolojisi sayesinde mezbaha ve kırmızı et işleme sektöründe başarıyla yerini alan Cantek Read Meat, özellikle helal kesim konusunda ki uzmanlığı nedeniyle Müslüman ülke coğrafyaları başta olmak üzere tüm dünyada adını duyurarak marka değerini arttırmıştır. Her türlü metal işleme ve kalıpçılık konusundaki tecrübelerini et işleme tesislerinin projelendirilmesiyle taçlandıran CANTEK RED MEAT ekibi, kurduğu anahtar teslim mezbaha tesisleri ile Türkiye sınırları içerisinde yaptığı başarılı işlerini sınırları aşarak yurt dışına taşımıştır.